Loteria Vizelor Forum » Diverse » visa bulletin DV-2018

visa bulletin DV-2018

Page: 1

Author Post
Moderator
Registered: Oct 2007
La 1 octombrie 2017 incep interviurile pentru cei selectati in cadrul editiei DV-2018. Pentru luna octombrie sunt programati la interviu toti cei care au CN-ul sub 2600.

Multa bafta!
Moderator
Pentru luna noiembrie sunt programati la interviu toti cei care au CN-ul sub 4500.
Member
Registered: Sep 2017
buna, am case number-ul 38xx, imi puteti spune, va rog, cand ar trebui sa primesc invitatia la interviu?
Moderator
4-6 saptamani inainte de data interviului.. adica saptamana viitoare poate... cand ai trimis ds-260?
Member
Registered: Sep 2017
Multumesc pentru raspuns. DS-260 Completed On: 03 MAY 2017;
Prin urmare daca toti pana in 2600 au fost invitati la interviu si toti ce au sub 4500 vor fi invitati in noiembrie si eu avand cn-ul 38xx atunci: :D intervievati pe zi in luna noiembrie ar trebui sa fie 95 ((4500 - 2600) / 20 zile) De la 2600 pana la 38xx sunt aproximativ 1300 de intervievati, 1300 / 95 sunt aproximativ 13 zile de interviuri pana ajunge la 38xx. Prin urmare a 13-a zi din noiembrie minus 4-6 saptamani ar insemna ca cel mai devreme invitatiea la interviu ar trebui sa vina la sfarsitul lui septembrie - inceputul lui octombrie si cel mai tarziu mijlocul lui octombrie :D
Moderator
:) vezi tu.. situatia nu sta chiar asa... cut-off-ul este pentru Europa..
Member
Registered: Jun 2017
onmir wrote
Multumesc pentru raspuns. DS-260 Completed On: 03 MAY 2017;
Prin urmare daca toti pana in 2600 au fost invitati la interviu si toti ce au sub 4500 vor fi invitati in noiembrie si eu avand cn-ul 38xx atunci: :D intervievati pe zi in luna noiembrie ar trebui sa fie 95 ((4500 - 2600) / 20 zile) De la 2600 pana la 38xx sunt aproximativ 1300 de intervievati, 1300 / 95 sunt aproximativ 13 zile de interviuri pana ajunge la 38xx. Prin urmare a 13-a zi din noiembrie minus 4-6 saptamani ar insemna ca cel mai devreme invitatiea la interviu ar trebui sa vina la sfarsitul lui septembrie - inceputul lui octombrie si cel mai tarziu mijlocul lui octombrie :D

:shock: Nu are nicio legatura cu situatia reala ceea ce ai postat tu acolo. Ia in calcul ca poate nu toti de la 1-4500 au mai dorit sa continue procesul si sa trimita DS sau ca nu toti pana in 2600 au trimis formularul la timp, astfel ajung sa fie intervievati mai tarziu, de asemenea, luna noiembrie are 22 zile lucratoare, nu 20. Totodata, cum zicea si Mihai, cut-off-ul este pentru Europa. Mai sunt o gramada de alte lucruri de luat in calcul, lucrurile nu sunt asa simple cum le vezi tu. Mai trebuie sa mai citesti ca sa intelegi cum functioneaza sistemul.

Mult succes la interviu!
Member
Buna Mihai si compania...DS 260 trimis pe 15 mai si CN 97XX... decembrie?? :)...sti cumva cum e adresa de mail de pe care vine raspunsul? Merci!
Member
Registered: May 2017
Buna Mihai, poti te rog sa dai mai multe detalii despre invitatia la interviu si "Visa Bulletin"?
Inteleg bine? putem verifica detalii despre interviu pe "Entrant Status Check" inserand Confirmation Number, Last Name, Year of Birth?!
Re. Visa Bulletin - am accesat: https://travel.state.gov/content/visas/en/law-and-policy/bulletin/2017/visa-bulletin-for-september-2017.html si am verificat pct C
C. THE DIVERSITY (DV) IMMIGRANT CATEGORY RANK CUT-OFFS
WHICH WILL APPLY IN OCTOBER

Este corect?
De aici inteleg ca pentru EU, in luna Oct. se califica cei care au CN mai mic de 2600!?
« Last edit by Dulcina on Wed Oct 04, 2017 11:22 pm. »
Moderator
@OvidiuE: Nu stiu cum arata adresa :) Nu cred sa sara la 10000 pentru decembrie, avand in vedere ca sunt si sarbatorile.. mai degraba in ianuarie.. dar mai e putin si aflam, la inceputul saptamanii viitoare cred ca apare urmatorul VB.
Moderator
@Dulcina: In mare, da. Conteaza mult si cand ai trimis ds-260.. daca ai CN-ul 2500 si ai trimis ds-260 in iulie-august, cu siguranta nu ai cum sa intri la interviu in octombrie.

Din ce am inteles eu in toti acesti ani, se merge pe principiul primul venit (ds-260) primul servit dar cand iti vine randul la cut-off. Daca ai CN-ul 2500 si ai trimis ds-260 in septembrie-octombrioe, poti intra la interviu din martie incolo, dar nimic nu este sigur pentru ca nimeni nu stie cum se deruleaza procesul in interiorul KCC. Si chiar daca 2-3 au asemenea experiente, nu inseamna ca si in cazul tau, impropriu, se va intampla la fel.

Nu exista reguli. Doar cele care sunt negru/alb.
« Last edit by Mihai on Thu Oct 05, 2017 1:59 pm. »
Member
Buna Mihai!

Ceea ce zici tu este partial corect. Intr-adevar asa se faceau pana acum procesarile pentru formularele DS-260, pe principiul primul venit, primul servit. Astfel, daca cineva cu CN 20000 sa zicem, trimitea formularul inaintea cuiva cu CN 5000, era procesat inainte.

Asta pana anul acesta, se pare, cand KCC a gasit o modalitate de prioritizare, ceea ce explica si cut-off-urile mult mai mici fata de cele cu care eram obisnuiti in visa bulletin-urile din anii anteriori. Ceea ce inseamna ca CN-urile mai mici vor fi procesate mai rapid, iar cele mai mari, mai tarziu, astfel se eficientizeaza procesul si nu se mai acumuleaza back logs.

Nu era util pentru nimeni ca un forumlar cu CN 30000 sa fie procesat in mai, daca devenea curent abia in iunie-iulie urmatorul an, in timp ce CN-urile mai mici erau intarziate pentru ca au fost transmise putin mai tarziu.

Am gasit o analiza foarte interesanta, de unde am preluat aceste concluzii aici . Se pare ca aceasta ipoteza a fost confirmata telefonic cu cei de la KCC. Desigur, daca ai CN mic si transmiti cu intarziere formularul, tot vei fi intarziat, dar ca linii generale despre cum se desfasoara procesul acum, e o analiza buna.
Member
@Mihai, & Zuzustele - Multumim!
Moderator
Din ce scrie acolo, daca este adevarat, si din ce scrie negru/alb in instructiunile pentru DV-2019, ar rezulta ca se doreste impingerea trimiterii formularelor ds-260 in momentul aparitiei VB.

In varianta oficiala in engleza apare o afirmatie care nu a mai fost pana acum, si anume "We encourage selectees to apply for visas as early as possible, once their program rank numbers become eligible." - tradusa in romana ar veni "Incurajam persoanele selectionate sa solicite vize cat de devreme posibil, de indata ce rangul cazurilor lor de loterie devin eligibile pentru procesare ulterioara.".

Practic dosarele ar fi procesate exact inaintea interviului si astfel nu ar mai exista nici un delay.
Moderator
Pentru luna decembrie sunt programati la interviu toti cei care au CN-ul sub 6000.
Member
Anul trecut cut-off pentru decembrie a fost 14.000, anul asta 6000! 8)

Page: 1

2001-2021 LoteriaVizelor.com - Toate drepturile rezervate